Discover Blues' first round opponents on Friday
Pompey will discover their first round opponents in the Carabao Cup (EFL Cup) when the draw is held on Friday (June 16).
Kenny Jackett’s side are unseeded in the southern section of the draw, which takes place in Bangkok, Thailand at 1pm UK time.
Fans will be able to watch it unfold live on various platforms, including iFollow, SkySports.com and the Carabao Cup Facebook page.
The 35 ties will be unveiled by World Cup winner Emmanuel Petit, Carabao CEO Sathien Setthasit, British Ambassador to Thailand Brian Davidson and EFL chief executive Shaun Harvey from the home of the competition’s title sponsor, Carabao Energy Drink.
Seventy EFL clubs will be in the draw, with matches scheduled to take place in the week commencing August 7.
Recently relegated Sunderland are included, but fellow Championship newcomers Hull and Middlesbrough enter in the second round, along with Premier League clubs not competing in Europe.
South – Seeded | |
1. | Aston Villa |
2. | Birmingham City |
3. | Brentford |
4. | Bristol City |
5. | Bristol Rovers |
6. | Cardiff City |
7. | Charlton Athletic |
8. | Fulham |
9. | Ipswich Town |
10. | Millwall |
11. | Milton Keynes Dons |
12. | Norwich City |
13. | Oxford United |
14. | Peterborough United |
15. | Queens Park Rangers |
16. | Reading |
17. | Southend United |
18. | Wolverhampton Wanderers |
South – Unseeded | |
19. | AFC Wimbledon |
20. | Barnet |
21. | Cambridge United |
22. | Cheltenham Town |
23. | Colchester United |
24. | Crawley Town |
25. | Exeter City |
26. | Forest Green Rovers |
27. | Gillingham |
28. | Luton Town |
29. | Newport County |
30. | Northampton Town |
31. | Plymouth Argyle |
32. | POMPEY |
33. | Stevenage |
34. | Swindon Town |
35. | Wycombe Wanderers |
36. | Yeovil Town |
North – Seeded | |
1. | Barnsley |
2. | Blackburn Rovers |
3. | Bolton Wanderers |
4. | Bradford City |
5. | Burton Albion |
6. | Derby County |
7. | Fleetwood Town |
8. | Leeds United |
9. | Nottingham Forest |
10. | Preston North End |
11. | Rochdale |
12. | Rotherham United |
13. | Scunthorpe United |
14. | Sheffield United |
15. | Sheffield Wednesday |
16. | Sunderland |
17. | Wigan Athletic |
North – Unseeded | |
18. | Accrington Stanley |
19. | Blackpool |
20. | Bury |
21. | Carlisle United |
22. | Chesterfield |
23. | Coventry City |
24. | Crewe Alexandra |
25. | Doncaster Rovers |
26 | Grimsby Town |
27. | Lincoln City |
28. | Mansfield Town |
29. | Morecambe |
30. | Notts County |
31. | Oldham Athletic |
32. | Port Vale |
33. | Shrewsbury Town |
34. | Walsall |